Gå til indhold

HeaderLink til Region Syddanmarks hjemmesideLink til forsiden af Psykinfo


Velkommen til PsykInfopilPsykInfo Esbjerg

PsykInfo Esbjerg

Sted
Lokalpsykiatri Esbjerg,
Østergade 12, 6700 Esbjerg
Find vej>>

Tid
Rådgivningen har åbent for personlig
henvendelse en gang om måneden. Se tidspunkter.
PsykInfo har også en åben og anonym telefonrådgivning på telefon på 99 44 45 46.

I PsykInfo Esbjerg har du adgang til:

•Bøger om psykiatri
•Pjecer
•Computer med adgang til PsykInfos hjemmeside
Arrangementskalender med foredrag om psykisk sygdom
•Mulighed for at udvikle netværksdannelsen mellem patienter, pårørende og andre interesserede.

PsykInfo i Esbjerg finder du også på følgende adresser:

  • Psykiatrisk Afdeling, Gl. Vardevej 101, Esbjerg. Find vej >>

I PsykInfo på Psykiatrisk Afdeling har du adgang til: 

PsykInfo har en åben og anonym telefonrådgivning på telefon på
99 44 45 46.
Der afholdes foredragsaftener om psykiske sygdomme i lokalområdet.


PsykInfo-koordinatorer:
Udviklingskonsulent Jane Leth Larsen tlf.: 99 44 66 18

Ambulantsygeplejerske Maiken Bro tlf.: 99 44 70 10

Styregruppen i Esbjerg er fælles med Brørup og Varde.
Styregruppen har følgende
medlemmer: 

PsykInfo-koordinator Hanne Roesen, Lokalpsykiatri Varde (formand):
Hanne.Roesen@rsyd.dk

PsykInfo-koordinator Jane Leth Larsen, Psykiatrisk Afdeling Esbjerg:
Jane.Leth.Larsen@rsyd.dk

PsykInfo-konsulent Lars Kjær Nielsen, PsykInfo Region Syddanmark:
Lars.Kjaer.Nielsen@rsyd.dk

PsykInfo-konsulent Liselene Pedersen, PsykInfo, Region Syddanmark:
Liselene.Pedersen@rsyd.dk

Kara Rygaard, Børne- & Ungdomspsykiatrien Esbjerg:
Kara.Rygaard@rsyd.dk

PsykInfo-koordinator Maiken L. Bro, Lokalpsykiatri Esbjerg:
Maiken.L.Bro@rsyd.dk

PsykInfo-koordinator Berit Barslund, Lokalpsykiatrien Brørup:
Berit.Barslund@rsyd.dk


Kommunale medlemmer:

Hanne Aarestrup,  Fanø Kommune: 
bgbkha@fanoe.dk

Pia Rahn, Varde Kommune:
pira@varde.dk

Birthe Jensen, Varde Kommune
bjen@varde.dk

Gitte Schmidt, Billund Kommune:
gisc@billund.dk

Kim Sejr Hansen, Vejen Kommune:
ksha@vejenkom.dk

Lone Steengaard, Esbjerg Kommune:
lst@esbjergkommune.dk


Medlemmer fra bruger- og pårørendeforeninger:

Hanne Knudsen, Alzheimer foreningen:
hhhe@knudsen.mail.dk

Erik Andersen, Bedre Psykiatri, Grindsted, Billund:
eeand@live.dk

Tove Andreasen, Bedre Psykiatri Varde:
tove.andreasen@hotmail.com

Lone Hansen, Bedre Psykiatri Esbjerg, Fanø, Vejen:
loneph@hotmail.com

Anita Davidsen, Depressionsforeningen:
anida246@hotmail.com

Anker Loft, SIND Billund
loftanker@gmail.com
 

 


Siden er sidst opdateret 7-8-2017

Psykiatrisk Informationscenter, Region Syddanmark | Teglgårdsparken 26, 5500 Middelfart | tlf.: 99 44 45 46 | psykinfo@rsyd.dk