Gå til indhold

HeaderLink til Region Syddanmarks hjemmesideLink til forsiden af Psykinfo


Velkommen til PsykInfopilPsykInfo Varde

PsykInfo Varde

PsykInfo Varde:

  • Lokalpsykiatri Varde, Ringkøbingvej 34, 3. sal, Varde. Find vej >>

I PsykInfo Varde har du adgang til: 

  • Bøger om psykiatri
  • Pjecer
  • Computer med adgang til PsykInfos hjemmeside
  • Arrangementskalender med foredrag om psykisk sygdom i Region Syddanmark
  • Åben, anonym rådgivning. Rådgivningen har åbent for personlig henvendelse en gang om måneden. Se tidspunkter.
    PsykInfo har også en åben, anonym telefonrådgivning på telefon på 99 44 45 46.
    Der afholdes foredragsaftener om psykiske sygdomme i lokalområdet. Se arrangementskalenderen eller her på hjemmesiden.


PsykInfo-koordinator:
Personaleleder og styringsgruppekoordinator, MLP Hanne Roesen
Mere information på tlf.: 24 79 34 51

Styregruppen i Varde er fælles med Esbjerg og Brørup.
Styregruppen har følgende
medlemmer: 

PsykInfo-koordinator Hanne Roesen, Lokalpsykiatri Varde (formand):
Hanne.Roesen@rsyd.dk

PsykInfo-koordinator Jane Leth Larsen, Psykiatrisk Afdeling Esbjerg:
Jane.Leth.Larsen@rsyd.dk

PsykInfo-konsulent Lars Kjær Nielsen, PsykInfo Region Syddanmark:
Lars.Kjaer.Nielsen@rsyd.dk

Kara Rygaard, Børne- & Ungdomspsykiatrien Esbjerg:
Kara.Rygaard@rsyd.dk

PsykInfo-koordinator Maiken L. Bro Lokalpsykiatri Esbjerg:
Maiken.L.Bro@rsyd.dk

PsykInfo-koordinator Berit Barslund, Lokalpsykiatrien Brørup:
Berit.Barslund@rsyd.dk


Kommunale medlemmer:

Hanne Aarestrup,  Fanø Kommune: 
bgbkha@fanoe.dk

Birthe Jensen, Varde Kommune:
bjen@varde.dk

Gitte Schmidt, Billund Kommune:
gisc@billund.dk

Kim Sejr Hansen, Vejen Kommune:
ksha@vejenkom.dk

Lone Steengaard, Esbjerg Kommune:
lst@esbjergkommune.dk


Medlemmer fra bruger- og pårørendeforeninger:

Hanne Knudsen, Alzheimer foreningen:
hhhe@knudsen.mail.dk

Erik Andersen, Bedre Psykiatri, Grindsted, Billund:
eeand@live.dk

Tove Andreasen, Bedre Psykiatri Varde:
tove.andreasen@hotmail.com

Lone Hansen, Bedre Psykiatri Esbjerg, Fanø, Vejen:
loneph@hotmail.com

Anita Davidsen, Depressionsforeningen:
anida246@hotmail.com

Anker Loft, SIND Billund
loftanker@gmail.com


Siden er sidst opdateret 7-8-2017

Psykiatrisk Informationscenter, Region Syddanmark | Teglgårdsparken 26, 5500 Middelfart | tlf.: 99 44 45 46 | psykinfo@rsyd.dk